MENÜ
İstanbul 16°
Kamyonum
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
kamyonum, iveco, özgözde, daily, s-way
teknik, tanker,
shell, akaryakıt, benzin, mazot,
Pazar Hareketli Sektör Hareketli
Nuray PEKCAN
YAZARLAR
12 Ekim 2020 Pazartesi

Pazar Hareketli Sektör Hareketli

Sektördeki hareket, pazardaki veriler 2020 yılının pandemi kâbusundan sonra tüm tarafları ister istemez şaşırtmaya devam ediyor. Ancak bu konuda şöyle bir gerçek var ki bu dönemde tüm diğer sektörler ciddi kan kaybı yaşarken asla durmayan ve hatta daha da hareketlenen lojistik sektörünün etkisi oldu otomotiv pazarına yansıyan.

OSD verilerine göre, 2020 yılı Ocak-Ağustos döneminde; bir önceki yılın aynı dönemine göre ağır ticari araç pazarı yüzde 75 artarak 11 bin 929 adet, kamyon pazarı ise yüzde 80 oranında artarak 10 bin 191 adet olarak gerçekleşti.

Bu veriler ışığında gelin sektörün değişik taraflarındaki yansımalara birlikte bakalım…

Sizlerin de bildiğiniz gibi yurdumuzun her tarafından firmalar ve markalarla iletişim halinde gündemi takip ediyoruz. Bu kez Erzurum’da bulunan Ford Trucks Bayisi Cindilli Otomotiv Yönetim Kurulu Üyesi Ali Erdem Cindilli konuğumuz oldu. Yeni normalleşme ile otomotiv sektörünün beklemedikleri kadar hareketlendiğini; ancak ağır ticaride, otomobil ve hafif ticarideki kadar hareketlenme yaşanmadığını belirten Cindilli, “Bizim ilacımız, burada üretilip dışarı satılan bir ürün yaratmak; bu ürün satılırsa ben kamyon veya çekici müşterisi bulabilirim” değerlendirmesinde bulundu.

Sahada kooperatifler ile yaptığımız yoğun görüşmeler de devam ediyor. Bu sayımızda; Tunçbilek Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi ve Tunçbilek Belediye Başkanı Mustafa Düzgün ile Başkan Yardımcısı Şaban Kırmızı ve Sungurlu Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Veysel Kocabaş konuğumuz oldu. Bu görüşmelerin detaylarını dergimizin sayfalarında bulacaksınız.

Kamyoncuların para kazanamadıkları için mesleği bıraktıklarına dikkat çeken Sungurlu Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Veysel Kocabaş, seslerinin yetkililerce duyulmasını beklediklerini ifade ediyor.

Tunçbilek Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Mustafa Düzgün ise kooperatiflerin sık sık dile getirdikleri konulardan olan takograf konusuna değinirken “Güncel fiyatlarla biz takograf mevzuatının şartlarına uyamayız; uysak para kazanamayız” diyerek bu uygulama ile para kazanmalarının zorlaşacağına dikkat çekiyor.

Birlik ve Bütünlük ile Değerlerimizi Koruyalım

Dünya değişiyor, şartlar değişiyor, yaşam değişiyor. Önemli olan bu değişim içinde kendine konforlu ve insana yaraşır bir ortam oluşturmak. Bunu yapmanın yolu da inisiyatif sahibi olmayı becererek, haklarını kanunlara uygun bir üslupla savunmaktan geçiyor. Bağırmadan ama sesiz de kalmadan, mesleğinde ve işinde güçlenerek geleceğe yürümek olmalı asıl olan.

Bunları neden yazdım biliyor musunuz? Çünkü ülkemiz çok önemli değerleri ve fırsatları barındıran bir ülke. Bu durum en çok bizim dışımızdakilerin iştahını kabartıyor. O nedenle geleceğin en önemli sektörü, lojistik ve taşımacılığa sahip çıkalım ve altyapımızı, insan gücümüzü, bilgi ve becerimizi geliştirerek ülkemizin değerlerini başkalarına kaptırmayalım dileğindeyim de ondan.

Sözlerimi çağdışı ve hamasi bulabilirsiniz. Global dünya düzenine aykırı şeyler söylüyorsun da diyebilirsiniz. Evet ben böyle düşünüyorum… Ve önce vatanım ve insanım diyorum. Ve önemli değerlerimizi başkalarına yedirmek (!) istemiyorum.

Sevgili Taşıma Kooperatif bünyesindeki arkadaşlar sözlerim öncelikle size; işinize ve geleceğinize sahip çıkın. Birlik olun, dayanışma içinde sektörünüzü daha yukarılara taşımak için çaba harcayın. Kavga etmeyin, ne içinizdekilerle ne de devletimizle. Durumunuzu, taleplerinizi ve sıkıntılarınızı güçlü bir işbirliği içinde açık ve net ifadelerle anlatın. İnanın her şey daha farklı olacaktır.

Kolay gelsin

Sağlıkla kalın

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Kamyonum