MENÜ
İstanbul 21°
Kamyonum
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
mercedesbenz, mercedessprinter, sprinter, mercedeshta, hta
okt, okttrailer, oktreyler, treyler, dorse,
IVECO, ÇEKİCİ, KAMYON,
Sırbistan Geçiş Belgelerinin Tamamının Ücretsiz Olmasına ve Kademeli Olarak İkili/Transit Kotaların Serbestleştirilmesine Karar Verildi
Gündem
18 Kasım 2021 Perşembe 15:02

Sırbistan Geçiş Belgelerinin Tamamının Ücretsiz Olmasına ve Kademeli Olarak İkili/Transit Kotaların Serbestleştirilmesine Karar Verildi

UND, 16-17 Kasım 2021 tarihlerinde Türkiye-Sırbistan KUKK toplantısı gerçekleştirildiğini ve gerçekleştirilen toplantıda ikili/transit taşımaların kademeli olarak serbestleştirilmesine karar verilmdiğini açıkladı.

16-17 Kasım 2021 tarihlerinde Türkiye-Sırbistan KUKK toplantısı gerçekleştirilmiş olup gerçekleştirilen toplantıda ikili/transit taşımaların kademeli olarak serbestleştirilmesine karar verilmiştir. Anlaşma yürürlüğe girinceye kadar 25 bin adet çok girişli geçiş belgesi ile taşımacılarımız ikili ve transit taşımalarda belge sorunu ile karşı karşıya kalmayacak olup anlaşma imzalanıncaya kadar tahsis edilen 25.000 çok girişli belge dikkate alındığında yaşanan bu artış ikili ve transit taşımaların daimi olarak ücretsiz ve sorunsuz gerçekleşmesini teminat altına almıştır.

2022 yılından itibaren geçiş belgelerinin tamamının ücretsiz olunması hususunda taraflar mutabakata varmış olup, Sırbistan üzeri transit taşımalarda yılda ortalama 20.000 adet ücretli geçiş belgesi kullanan ülkemiz uluslararası taşımacılık faaliyeti gerçekleştiren firmalarımızın yılda ortalama 2.4 Milyon Euro tasarruf edeceği öngörülmektedir. Artan ihracatımıza paralel olarak bu tasarruf önümüzdeki yıllarda daha artacaktır.

Sırbistan’da ikili ve transit taşımalarda hem ücretlerin kaldırılması hem de kota sorunun son bulması ile ülkemiz ihracatının önündeki bir engel daha son bulmuş olup özellikle transit geçişler açısından Avrupa’ya ulaşımda ana güzergahımız olan Macaristan’dan sonra Sırbistan’ın da kota sorunun ve geçiş belgesi ücretinin sona ermesi Bakanlıklarımız liderliğinde Derneğimizin transit geçiş mücadelesinde önemli bir kazanım daha elde edilmiştir.

Gerçekleştirilen toplantıya Derneğimiz temsilen, Genel Koordinatör Nejla Albayrak, İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Çirkin ve Uzman Muhammet Holoğlu katılım sağlamıştır. Türkiye ile Sırbistan arasındaki taşımalarının gelişimi açısından önem taşıyan ve olumlu sonuç alınan bahse konu toplantının gerçekleştirilmesi sürecinde emeği geçen, başta Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğümüz olmak üzere, tüm paydaşlarımıza teşekkür ederiz.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Kamyonum