MENÜ
İstanbul 14°
Kamyonum
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
otokar, otokaratlas,
okt, okttrailer, oktreyler, treyler, dorse,
IVECO, ÇEKİCİ, KAMYON,
'Bozulabilir Gıda Maddelerinin Taşınmasına İlişkin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi Projesi' Toplantısı Gerçekleştirildi
Gündem
25 Kasım 2021 Perşembe 17:49

'Bozulabilir Gıda Maddelerinin Taşınmasına İlişkin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi Projesi' Toplantısı Gerçekleştirildi

UND, Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü ve Eptisa Mühendislik -Avensa tarafından yürütülen “Bozulabilir Gıda Maddelerinin Taşınmasına İlişkin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında karar vericiler seminerinin Ankara’da 18 Kasım 2021 tarihinde ilk toplantısının gerçekleştirildiğini açıkladı.

UND'nin açıklamasına göre:

"Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü ve Eptisa Mühendislik -Avensa tarafından yürütülen “Bozulabilir Gıda Maddelerinin Taşınmasına İlişkin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında karar vericiler semineri Ankara’da 18 Kasım 2021 tarihinde ilk toplantı gerçekleştirildi.

Seminere Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Jandarma ve Emniyet teşkilatı temsilcileri, TOBB temsilcileri ve UND adına UND Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kemal Gül, Genel Koordinatör Nejla Albayrak katılım gösterdi.

Seminerde yürütülmekte olan projenin ülkemize faydalı olması için, kurumlar arası iş birliğinin önemi ve faydaları ortaya çıktı.

ATP Konvansiyonu nedir?

“Bozulabilir Gıda Maddelerinin Uluslararası Taşımacılığı ve Bu Taşımacılık Faaliyetinde Kullanılacak Özel Ekipmana İlişkin Anlaşma” orijinal adıyla “The Agreement on the International Carriage of Perishable Foodstuff and on the Special Equipment to be used for such Carriage” (ATP) 1 Eylül 1970 tarihinde Cenevre’de imzalanarak 21 Kasım 1976’da yürürlüğe girdi.

ATP Yönetmeliği

Ülkemizde Temmuz 2021 tarihinde’’ BOZULABİLİR GIDA MADDELERİNİN TAŞIMACILIĞINDA KULLANILACAK ÖZEL EKİPMANLAR HAKKINDA YÖNETMELİK’’ yayınlandı. Bu yönetmelik 01.10.2022 tarihinde yürürlüğe girecektir. Bu Yönetmelik içerisinde yer alan ve aşağıda belirtilen maddeler önem arz etmektedir.

Bozulabilir gıdaların uluslararası taşımacılığında kullanılan özel nakliye ekipmanları

GEÇİCİ MADDE 1- (1) 15/5/2017 tarihinden sonra, bozulabilir gıdaların uluslararası taşımacılığında kullanılan özel nakliye ekipmanlarının ATP Uygunluk Belgelerinin Bakanlık tarafından yetkilendirilen onay kuruluşundan alınması zorunludur. 15/5/2017 tarihinden önce ATP Anlaşmasına taraf başka bir ülkenin yetkili mercii tarafından verilen belgelerin onay kuruluşuna başvurularak ulusal ATP Uygunluk Belgelerine dönüştürülmesi gerekmektedir. Belge dönüştürme işlemi için muayene yapılmayacak olup, ulusal ATP Uygunluk Belgesi geçerlilik tarihi, dönüştürülen belgenin geçerlilik tarihi ile aynı olacaktır.

Bozulabilir gıdaların taşımacılığında kullanılan, ATP Uygunluk Belgesi bulunmayan mevcut özel nakliye ekipmanları

GEÇİCİ MADDE 2– (1) Bu Yönetmeliğin yürürlük tarihinden sonraki model yılına sahip ATP Anlaşması kapsamındaki bozulabilir gıdaların taşımacılığında kullanılan yalıtımlı ekipmanlar/araçların ATP Anlaşmasında belirtilen şartları karşılaması ve bunlarda ATP Uygunluk belgesi bulunması zorunludur.

(2) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önceki bir model yılına sahip, ilgili mevzuata göre imal edilmiş olan ve ATP Anlaşması kapsamındaki bozulabilir gıdaların taşımacılığında kullanılan yalıtımlı ekipmanlar/araçlar için bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihinden itibaren 3 yıl içinde Bozulabilir Gıda Taşıma Belgesin / BTB alınması zorunludur."

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Kamyonum
ford, fordfmax, fmax, kamyonumdergisi, kamyon, trucs